Haber

Bal arısı zehirinden bilimsel sonuç… Epilepsi ataklarına karşı etkili

Sefer DEMİR / DÜZCE (İGFA) –Bal arısı zehrinin epilepsi üzerine etkili olduğu deney hayvanları ile ilgili çalışma tamamlandı.

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma ve Geliştirme Merkezi ve Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi iş birliği ile yürütülen “Bal Arısı (Apis Mellifera L.) Venom ve Apamin’in Hayvan Akut Epilepsi Modeli Üzerindeki Etkisi” başlıklı çalışma kapsamında; arı zehrinin korteks uygulamalarının epileptik nöbetleri azalttığı ve kısmen engellediği.

Deney hayvanları üzerinde yapılan denemeler olumlu sonuçlar verdi. Bununla birlikte, insanlarda tedavi amacıyla kullanılabilmesi veya epilepsi tedavisinde kullanılabilecek bir ilaca dönüştürülebilmesi için daha gidilecek çok yol var. Yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçlar, bir sonraki adımda yapılacak kapsamlı çalışmalara temel oluşturacak bilimsel sonuçları ortaya koydu.

Diğer bilimsel araştırmalarda; Arı zehrinin yaşlanmayı geciktirme potansiyeli ve akne gibi dermatolojik sorunlara çözüm olabileceğini gösteren araştırma sonuçları da ortaya çıktı.

Arı zehirinin nörodejeneratif hastalıklar (Parkinson, Alzheimer, MS vb.), cilt sorunları ve kanser gibi sağlık sorunları için umut verici bir seçenek olduğunu gösteren birçok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Ülkemizde yeni başlayan araştırma sonuçları, bugüne kadar yapılan çalışmaları destekler niteliktedir. Ancak kişisel farklılıklar ve daha birçok nedenden dolayı doğal eserlerin (özellikle arı zehrinin) gelişigüzel kullanılmaması konusunda toplumun bilinçlenmesi gerektiği vurgulanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu