Haber

CHP kurultayından değişim rüzgarı esti

Oğuzhan Osman ALIM – Rüstem PEHLİVANLAR – Herkes Duysun
BURSA (İGFA) –
Geçtiğimiz hafta sonu Cumhuriyet Halk Partisi tarihi bir kongre gerçekleştirdi. Kongrenin ardından Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’deki 13 yıllık liderliği sona erdi ve Kılıçdaroğlu, CHP’nin kongreye genel başkan olarak giren ve kazanamayan ilk lideri oldu.

Seçimin galibi parti içindeki değişim hareketinin lideri olarak öne çıkan Özgür Özel oldu. Gazeteci-Yazar Yüksel Baysal, Everyone Hear için bu değişikliğin yaklaşan yerel seçimlere etkisini ve önümüzdeki yıllarda CHP’ye getireceği noktayı değerlendirdi.

“KILIÇDAROĞLU PARTİ TABANINA RAĞMEN ADAY OLDU”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının tüm parti tabanının onayı olmadan açıklandığını belirten Yüksel Baysal, “Onay süreci olsaydı parti içinden itirazlar olabilirdi. Parti tabanına rağmen Kemal Kılıçdaroğlu risk aldı ve kendini aday gösterdi ve seçimi kaybetti.” söz konusu.

Cumhurbaşkanlığı koltuğuna en iyi adayların herkes tarafından bilindiğini ve kamuoyu tarafından defalarca işaret edildiğini vurgulayan Gazeteci-Yazar Yüksel Baysal, “Hem parti tabanı hem de vatandaş Ekrem İmamoğlu’nu ya da Mansur Yavaş’ı en öne çıkan aday olarak gördü. Kılıçdaroğlu’nun, “28 Mayıs akşamı istifa etmesi gerekirken koltukta oturmaya devam etmesi, CHP’de yaşananlara ilişkin farklı soruları gündeme getirdi. CHP’nin mezhepçi bir parti olma yolunda olup olmadığı konusunda sorular vardı. Kongreyi belirleyen etkenlerden biri de bu oldu.” ifadelerini kullandı.

“CHP’NİN ÖRGÜTLERİ İHMAL EDİLDİ”

CHP’de son yıllarda yaşanan politika değişikliğine örnekler veren Baysal, “CHP’de örgütler ihmal edildi, parti Türkiye genelinde kanaat önderleriyle toplantılar yapılıyordu ama il ve ilçe genel merkezleri ihmal edildi. Özgür Özel bu durumun değişeceğinin sözünü verdi. Özgür Özel bunun dışında partide ön seçim yapılacağı sözünü de verdi. Bu saldırılar parti içinde umut yarattı.” Şu şekilde konuştu:

“İTTİFAKLAR ÖNEMLİ AMA GEREKLİDEN FAZLA ÖDÜN VERMEMELİYİZ”

Diğer partilerle ittifak yapmayı doğru bulduğunu belirten Yüksel Baysal, “İttifak ilişkisinde gereğinden fazla taviz vermek doğru değil. Gereğinden fazla taviz verildiğinde bu durum parti için çalışanların mağduriyetine neden oluyor. “Bütün bu durumların ışığında değerlendirdiğimizde partide değişim kaçınılmazdı.” söz konusu.

Seçim sonuçlarına değinen Yüksel Baysal, “Özgür Özel’in ilk turda daha yüksek oy potansiyeli ile seçimi kazanmasını bekliyordum. “Uzun süredir partiyi gözlemleyen biri olarak ilk turda 700 ve üzerinde oy bekliyordum ancak son dakikada farklı dinamiklerin devreye girmesiyle seçim ikinci tura ertelendi. ” İfadelerini kullandı.

“OY SAYIMLARINDAN ÇIKACAK İKİ ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK YARATACAK”

Sandıktaki “değişim” sonucunun iki değerli yansıması olacağını vurgulayan Gazeteci Yazar Yüksel Baysal, “İlk sonuç olarak İYİ Parti’nin birlikte harekete geçeceğini söyleyebiliriz. artık ittifakla ilgilenmediğini söyleyen bir tavır. Bu seçimle birlikte yeni bir umut doğdu. İkinci sonuç olarak yerel seçimlerde heyecanını kaybeden bir CHP değil, heyecanını yeniden kazanan bir CHP olacak. Yerel seçimlerin en güçlü adayı olacağız” dedi. söz konusu.

“KONGREYE KATILMAKTAN DAHA ÖNEMLİ OLAN DEĞİŞİMİN SONUCUDUR”

Kongreye katılımın ve atmosferin oldukça yüksek olduğunu belirten Yüksel Baysal, şöyle konuştu:

“Kongredeki atmosferden ve katılımdan çok daha önemli olan şey, değişimin yaşanmış olmasıdır. Küçük partiler bile onbinlerce insanı kongreye toplayabilir ama bunun seçmen üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bu kongredeki en kritik noktalardan biri ana muhalefet partisinin bu değişimi parti içi demokrasiyi işleterek yapmış olmasıdır. “Türkiye’de parti içi demokrasiye sahip tek parti CHP’dir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu