Ekonomi

Esnaf ve sanatkârlara kredi şartları değişti

TESKOMB Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’na (TESK) bağlı odaların üyesi olan Halkbank, esnaf ve sanatkarlara düşük faizli kredi imkanı sağlıyor.

Halkbank’ın esnaf ve sanatkarlara sağladığı faiz veya hibe katkılarından yararlanma şartı 5 yıldan 3 yıla indirildi, 75 bin liranın altındaki tabanlardan da bir süre beklemeden faydalanmak mümkün.

Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Halk Bankası’nın esnaf ve sanatkarlara kullandırdığı kredilere ilişkin kararda değişiklik içeren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Son 3 yılda diğer takviyeleri kullananları içerir

Yönetmelik kapsamında, başvuru tarihi itibari ile son 3 yıl içinde 75 bin lirayı aşan faiz veya hibe desteği şeklinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanan esnaf ve sanatkarlar, birebir iş için faiz indirimli kredi verilmeyecektir.

Kredi kullananlardan da taahhütname alınacak.

Krediyi kullanacak esnaf ve sanatkarlardan son 3 yıl içinde diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından sağlanan faiz veya hibe desteğinden yararlanmadıklarını belirten taahhütname alınacaktır.

Bu bazların kullanıldığının tespiti halinde tüm faiz matrahları iptal edilecektir.

Esnaf ve sanatkarlar Halkbank’ın faiz veya hibe desteğinden 5 yılda bir yararlanabiliyor.

Değişiklik öncesinde esnaf ve sanatkarlar Halkbank’ın faiz veya hibe tabanlarından 5 yılda bir yararlanabiliyorken ilgili unsurda kredi bedelinde herhangi bir sınırlama bulunmuyordu.

Hibe tabanlarından yararlanma kuralı 5 yıldan 3 yıla indirildi

Böylece Halkbank’ın esnaf ve sanatkarlara yönelik faiz veya hibe desteğinden yararlanma şartı 5 yıldan 3 yıla indirildi.

Ayrıca 75 bin liranın altındaki desteklerden de bir süre beklemeden yararlanma imkanının önü açıldı.

Halkbank’a vergi kayıtlarını denetleme zorunluluğu getirildi

Öte yandan, değişiklik kapsamında karara eklenen hususla Halkbank, mükellef kayıtlarının Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan (GİB) temin edilmesi ve gerekli denetimlerin yapılmasından sorumlu olacak.

didimajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu