Haber

Gürcistan’da gösterilere yol açan “yabancı ajan yasa tasarısı” meclisten çekildi

Gürcistan Parlamentosu’nun 7 Mart’ta ön onayını alan ve gösterilere yol açan “yabancı ajan yasa tasarısı” olağanüstü oturumda resmen geri çekildi.

Muhalefet partisi “Halkın Gücü” tarafından sunulan ve iktidardaki Gürcü Hayali Partisi’nden daha önce ayrılan bazı milletvekillerinden oluşan ve oylamayı kazanan “Yabancı Etkide Şeffaflık Yasa Tasarısı”nın geri çekilmesi için mecliste oturum düzenlendi. 7 Mart’ta 76 milletvekili.

İktidardaki Gürcü Hayali Partisi’nin de desteklediği yasa tasarısının resmi olarak geri çekilmesi için 112 milletvekilinin katıldığı oturumda 36 milletvekili oy kullandı. Toplam 35 “hayır” oyu alan yasa tasarısı böylece meclisten çekildi.

133 tutuklu serbest bırakıldı

Yasağa tepki göstererek 3 gün boyunca Tiflis sokaklarında eylem yapan aktivistler, meclis önünde görkemli oturumun bitmesini bekledi.

Göstericiler, “yabancı ajan yasa tasarısının” resmi olarak geri çekilmesi kararını alkışladı.

Tiflis’teki gösterilerde gözaltına alınan 133 kişi serbest bırakıldı.

Kanun taslağı

Yabancı Nüfuzun Şeffaflığına İlişkin Kanun Taslağı, fonlarının yüzde 20’sinden fazlasını yurt dışından alan Gürcü kuruluşlarının “yabancı ajan” olarak kaydolmalarını veya para cezalarıyla karşı karşıya kalmalarını gerektiriyordu.

Muhalifler ve Devlet Başkanı Salome Zurabishvili, Rusya’nın emriyle hazırlandığını öne sürerek tasarının iptalini istedi.

Muhalefet yasa tasarısını iptal etmek için gösteriler başlatırken, mecliste milletvekilleri arasında arbede çıktı.

Protestoların büyümesi üzerine iktidardaki Gürcü Hayali Partisi, 7 Mart’ta mecliste ön kabulü yapılan “Yabancı Nüfuzun Şeffaflığı” adlı yasa tasarısının geri çekilme sürecini başlattığını duyurdu. Buna rağmen muhalifler eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

turhalhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu