Haber

Sabah namazı için Mescid-i Aksa’ya giden gruba İsrail polisi müdahale etti.

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde Mescid-i Aksa’ya giden kümeye Hutta Kapısı’nda coplarla müdahale etti.

İsrail polisi, Ramazan ayının üçüncü cuma namazı öncesi Mescid-i Aksa’da yoğun güvenlik önlemi aldı. Eski Şehir bölgesinde Aksa’ya giden yollara demir bariyerler kurdu.

Sosyal medyada ve görgü tanıklarının ifadelerine göre İsrail polisi, sabah namazına giderken slogan atan gruplara Mescid-i Aksa’nın Hutta kapısında coplarla müdahale etti.

İsrail polisinin kümeye müdahalesinin ardından arbede çıktığı görüldü.

İsrail ordusu, akşam saatlerinde Gazze’ye saldırı başlattığını duyurdu ve Gazze’den İsrail tarafına roket fırlatıldı.

Ne oldu?

İsrail polisinin iki gece üst üste Mescid-i Aksa’daki Müslümanlara orantısız güç kullanarak ses bombaları, plastik kaplı mermiler ve coplarla müdahale etmesi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerilimi tırmandırdı ve olaylara yol açtı.

İsrail ordusu, Lübnan’dan ülkenin kuzey bölgelerine bir dizi roket atıldığını, ülkenin kuzey bölgelerinde uyarı sirenlerinin devreye girdiğini duyurdu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, saldırıda 34 roket fırlatıldığını bildirdi. İsrail ordusu, akşam saatlerinde Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine 3 havan topu atıldığını duyurdu.

Acil servis Red Star of David de sığınağa kaçarken şarapnel isabet eden bir İsraillinin hafif, bir diğerinin ise yaralandığını paylaştı.

İsrail, roket saldırılarının Lübnan’da konuşlu Hamas unsurları tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı ve Hamas’ı sorumlu tuttu.

İsrail ordusu, Lübnan hükümetinin kendi topraklarından İsrail’e roket fırlatmasından da sorumlu olduğunu belirtti.

haber-dikmen.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu