Ekonomi

Siemens ve Microsoft yapay zeka alanında iş birliği yapacak

Şirketlerden yapılan ortak açıklamada, robotların ve diğer otomasyon sistemlerinin yapay zeka yardımıyla çok daha hızlı programlanmasının amaçlandığı “Siemens Endüstriyel Copilot Programı”nda Siemens ve Microsoft’un birlikte çalışacağı belirtildi.

Açıklamada, “Söz konusu program, şirketlerin imalat, altyapı, ulaşım ve sağlık alanlarında verimli yapay zekayı kullanmak için birlikte çalışmasına olanak sağlayacak.” Söylendi.

Bu sayede hataların ortadan kaldırılmasının ve simülasyon sürelerinin kısaltılmasının mümkün olacağı ifade edilerek, şöyle devam edildi: “Birkaç hafta sürecek bir süreç sadece birkaç dakikaya iniyor.”

Siemens’in otomasyon ve süreç simülasyon teknolojisi “Siemens Xcelerator”, Microsoft uygulamalarını da kapsayacak şekilde genişletilecek.

Siemens Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Roland Busch, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Bu teknoloji, şirketlerin tasarım, geliştirme, üretim ve sonuçta tüm operasyonlarında devrim yaratacak potansiyele sahip. İnsan-makine iş birliğinin daha yaygın hale getirilmesi, mühendislerin kodlamayı hızlandırmasını sağlayacak” dedi. gelişmeyi ve yeniliği artırmayı hedefliyoruz.” ve vasıflı işgücü eksikliğinin üstesinden gelmesini sağlayacak.” dedi.

Alman otomotiv tedarikçisi Schaeffler de yaptığı açıklamada, geliştirme aşamasındaki “Copilot”un ilk kullanıcılarından biri olduğunu ve yakın zamanda üretimde kullanmayı planladığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu